Mleté maso na lasagne – jak ho vybrat a jak s ním pracovat?
Mleté maso je podstatnou součástí klasických lasagní, ale i dalších lasagnových receptů. Není tak žádný důvod k tomu, abychom se na mleté maso dívali jako na levnou náhradu za kus šťavnatého steaku či roštěné. Právě naopak. Mleté maso dokáže zaujmout jemnou strukturou a intenzivní chutí.
Jak správně vybrat mleté maso?
- Nenechte se nalákat na balíčky s mletým masem z nehodnotné výřezu ze supermarketů, protože obsahují o poznání více tuku, než při vaření potřebujete. Požádejte o semletí čerstvého masa přímo řezníka, nebo sáhněte po mlýnku ze spíže, který zapadá prachem. Rozdíl okamžitě poznáte. Nic nedejte na doporučení pana řezníka nebo prodavačky v řeznictví, že mají toto krásně zabalené maso. Nic takového. Nechte si maso pomlet, tomu se balené maso nevyrovná. Proč? Do baleného masa se dávají další přísady, aby déle vydrželo, aby vypadalo lépe. A věřte, že tyto přísady v mase opravu jíst nechcete.
- Mleté maso není vhodné pro skladování v mrazničce, protože při pomalém domácím zmrazování uvolní velké množství šťávy, která se od masové hmoty odloučí. Čerstvé mleté maso byste měli zpracovat během 48 hodin, ve formě soleného a upraveného polotovaru vám v ledničce vydrží přibližně pět dní. Čím dříve ho spotřebujete, tím lépe. Mleté maso je podstatně náchylnější než maso vcelku. Musí být samozřejmě uloženo v chladu, ideálně do 2°C.
- Chcete si lasagne trošku ozvláštnit? Vybočte ze všedních mantinelů a nebuďte v pokušení používat k mletí pouze červené druhy masa. Králík, drůbež a jiné druhy masa dokážou překvapit v tradičních pokrmech svou jemností a nesmírnou ochotou přebírat na sebe chuť doplňkových surovin.
- Pozor na cenu masa. Kilo čistého mletého masa za padesát korun by nás mělo varovat – jistě to nebude nic moc kvalitního.
- Když už kupujete balené maso, pozor na názvosloví. Rozdíl mezi „mletým masem“ a „polotovarem“ je následující: Čisté mleté maso – bez jakýchkoliv dalších přídavků, které se jen umele a zabalí. Smí obsahovat maximálně 1% soli. Varianta 2: Masný polotovar, kde je kromě masa přidána sůl a další konzervační látky, které brání množení mikroorganismů. Tento výrobek seženeme častěji.
Jaká má být barva masa?
Kvalitní mleté maso je homogenní směs jasně růžové až červené barvy s bílým mramorováním tukem. U čerstvého masa jsou většinou viditelné kontury po mletí.
Pokud má směs šedý nádech, znamená to, že výrobek nebude nejčerstvější.
Když je naopak příliš světlé, znamená to, že je v něm až moc tuku.
Jak si poradit s mletým masem?
- Při zpracovávání mletého masa je nejdůležitější chlad. Do důkladně vychlazené masové směsi přidejte jemně drcený led a trochu studené vody. Ta se při míchání zapracuje do masa a vznikne vláčná hmota, kterou lze tvarovat a dochucovat aniž by se trhala. Takto připravené maso bude držet pohromadě i bez vajíčka či strouhanky.
- Pokud chcete, aby masová hmota nasákla chuť přidaných surovin co nejintenzivněji, není nutné, abyste ke koření přidávali rostlinný tuk. Stačí, když do masové hmoty zapracujete všechny dochucovadla a koření a necháte ho v chladu odstát do druhého dne. Pokud v této fázi přidáte malé množství glutamátu, chuť přidaných surovin se znásobí. Pokud použijete trochu dusitanové soli, maso si zachová svou narůžovělou barvu.
Rada na závěr: Požádejte o semletí čerstvého masa přímo řezníka, je to mnohem lepší než maso balené. Maso spotřebujte co nejdříve.
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Mario Carangi