Naše rady pro přípravu skvělých lasagní
Lasagne jsou těstovinové pláty určeny na přípravu stejnojmenného vrstveného zapékaného pokrmu s nádivkou a omáčkou. To asi víte, pokud jste na tomto webu 🙂 Máme ale pro vás pár rad, které vaše lasagne udělají ještě lepší. Čtěte dále.
Jaké lasagne vybrat?
V obchodech najdete lasagne bezvaječné i vaječné a existuje i několik barevných variant – žluté (bez příchuti), zelené (ochucené špenátem), červené (ochucené rajčaty nebo paprikou) a hnědé celozrnné. Obvykle mají tvar obdélníků nebo čtverců. Některé druhy lasagní jsou rovné, jiné zase zvlněné nebo mají zvlněné jen okraje. Vlnky nejen zajímavě vypadají, ale pomáhají udržet omáčku v zapékací míse.
Zkušení kuchaři radí otestovat několik druhů a najít lasagne vhodné velikosti, které se vám přesně vejdou do oblíbené zapékací misky. Ušetříte si tak přizpůsobování lasagní velikosti nádoby a samozřejmě i kopu času. Většinu lasagní je třeba pro použitím předvařit. Pokud se vám vařením těstovinových plátů nechce zdržovat, v obchodech najdete už i lasagne, které před použitím předvařit netřeba. Doporučujeme však ty, které je potřeba povařit, jsou chutnější.
Příprava lasagní
- I když uvaření těstovin nepatří k náročným kuchařským operacím, v případě lasagní je riziko slepení přece jen o něco vyšší než u menších druhů těstovin. Pro jistotu si nejprve důkladně přečtěte návod na obalu.
- Plátky dávejte do vody po jednom, aby se k sobě nepřilepily.
- Potřebnou dávku plátů lasagní uvařte v dostatečně velkém hrnci a přiměřeně velkém množství osolené vařící vody, aby se neslepily. Orientační čas přípravy je asi 8 minut.
- Během vaření pláty průběžně promíchávejte, aby se neslepily.
- Když jsou uvařené al dente, vyjměte je, nejlépe jednotlivě děrovanou naběračkou nebo kuchyňskými kleštěmi a poklademe je na připravenou vlhkou utěrku, aby vyschly. Každý plát je třeba osušit zvlášť, jinak se mohou slepit.
- Kromě těstoviny budete na přípravu pokrmu potřebovat i masovou, zeleninovou nebo jinou náplň a bešamelovou omáčku. Suroviny se ukládají ve vrstvách do ohnivzdorné misky, přičemž jako první se ukládá buď vrstva těstovin, nebo vrstva bešamelu. Na těstoviny přijde masová nebo zeleninovou náplň, znovu vrstvu těstoviny, bešamel a tak dále. Poslední vrstvu tvoří vždy bešamel. A pak šup do rozehřáté trouby. Některé lasagne se ještě krátce před dopečením „vylepšují“ vrstvou nastrouhaného sýra.
Zdroj obrázku: Freeimages.com / Chris Chidsey